+48 566 999 1225
biuro@philipsled.com.pl

Oświetlenie stanowiska przy pracy biurowej – jak powinno wyglądać?

Oświetlenie stanowiska przy pracy biurowej – jak powinno wyglądać?

Zbyt słabe, ale również za mocne natężenie światła może prowadzić nie tylko do złego samopoczucia, ale w przyszłości może się odbić na naszym wzroku. Ważne jest aby dbać o swoje oczy i nie przebywać w pomieszczeniach, gdzie światło nas najzwyczajniej męczy. Każdy z nas, zarówno dzieci, jak i dorośli większość dnia spędzają w pomieszczeniach zamkniętych. Należy jednak pamiętać, że zarówno w szkołach, jak i w pracy, niezależnie od stanowiska, powinniśmy mieć zapewnione odpowiednie warunki świetlne. Jak powinno wyglądać oświetlenie kiedy pracujemy w biurze? Jak powinno być oświetlone nasze stanowisko? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć.

W zależności od miejsca wykonywanej pracy, mamy możliwość korzystania albo z naturalnego światła słonecznego, albo z oświetlenia sztucznego. W przypadku oświetlenia dziennego, stosunek powierzchni szyb w oknach do powierzchni podłogi powinna wynosić 1:8. Tylko w takim przypadku możemy korzystać jedynie z naturalnego światła podczas pracy biurowej.

Jeśli nasze biuro nie spełnia tego wymogu musimy skorzystać z doświetlenia pomieszczenia świetlówkami. Bardzo ważne jest, aby szyby okien w pomieszczeniach, w których pracujemy były przejrzyste, wolne od zabrudzeń utrudniających wpadanie światła. W godzinach, w których światło padające przez okna jest nadmierne, należy w miarę możliwości przyciemnić szyby, bądź użyć rolet albo żaluzji. Pomimo dobrego doświetlenia światłem słonecznym przez cały okres wykonywania pracy, w pomieszczeniu, w którym pracujemy musi być zamontowane oświetlenie dodatkowe.

W przypadku oświetlania powierzchni biurowych światłem sztucznym, pracodawca urządzając nam miejsce pracy, powinien zadbać o oświetlenie o natężeniu nie mniejszym niż 500 luksów. W zależności od wykonywanej pracy wartość ta może być wyższa lub niższa. Inne oświetlenie potrzebne jest dla osób wykonujących prace kreślarskie, pracujących przy komputerze, na recepcji czy w archiwach. Ważne jest, aby światło, które oświetla nasze pomieszczenie było równomiernie rozproszone. Należy unikać takiego oświetlenia, które będzie tworzyło cień podczas pracy. Jeśli nasza praca wymaga przemieszczania się po różnych pomieszczeniach w biurze, stosunek oświetlenia nie powinien być większy niż 5:1. Takie proporcje pozwalają na szybkie dostosowanie się naszego wzroku do panującego oświetlenia, nie powodując efektu chwilowego niewidzenia, ani nie sprawia, że musimy mrużyć oczy. Jeśli korzystamy z dodatkowego oświetlenia w postaci lampki na biurku, natężenie światła jakie ona generuje również powinno być zachowane w wyżej przedstawionych proporcjach.

Pamiętajmy o naszym oświetleniu nie tylko w domu, ale przede wszystkim w pracy. Przepisy BHP jasno określają, jakie warunki dotyczące oświetlenia powinny być spełnione przez pracodawcę. Jeśli dotychczasowe rozwiązanie nie spełnia tych wymagań, nie bójmy się zwrócić uwagi naszemu pracodawcy. Od tego, czy pracujemy w prawidłowo oświetlonym pomieszczeniu zależy nie tylko nasz wzrok, ale również efektywność naszej pracy.