+48 566 999 1225
biuro@philipsled.com.pl

Znaczenie oświetlania przy pracy w biurze – dlaczego jest tak istotne?

Znaczenie oświetlania przy pracy w biurze – dlaczego jest tak istotne?

Ze względu na znaczną ilość czasu, który spędzamy w biurze, stanowisko pracy powinno być prawidłowo oświetlone. Dbałość o zapewnienie prawidłowego oświetlenia wpływa nie tylko na samopoczucie pracowników, ale również na wydajność ich pracy, co powinno motywować pracodawcę do odpowiednich działań. Zapewnienie optymalnego źródła światła dla pracownika jest podstawą wygody widzenia, czyli podstawowej potrzeby każdego człowieka. W biurach warto wykorzystywać światło dzienne, które zapewni oszczędność energetyczną i będzie darmową alternatywą zapewniającą odpowiednią ilość światła. Bogata oferta rozwiązań dedykowanych specjalnie dla biur pozwoli przedsiębiorcom zapewnić dogodne warunki, jednocześnie stawiając na oszczędność i przemyślane rozwiązania.  

Oświetlenie w biurze dzieli się na 3 rodzaje:

  • ogólne
  • miejscowe
  • złożone

Ogólne oświetlenie biurowe 

Ten rodzaj polega na ogólnym oświetleniu całego biura, bez podziału na poszczególne strefy wyróżniające się poziomem naświetlenia. Ogólne oświetlenie biurowe stanowi podstawę, na której bazuje całe biuro. 

Miejscowe oświetlenie biurowe

To wzbogacenie ogólnego oświetlenia o dodatkowe źródła światła w poszczególnych miejscach. Przykładem takiego rozwiązania może być lampka na biurko, czy dodatkowe lub mocniejsze żarówki w danym obszarze biura. 

Złożone oświetlenie biurowe

Na złożone oświetlenie biurowe składa się całość źródeł światła w biurze. To suma oświetlenia miejscowego i ogólnego. 

Architekci wnętrz potrafią stworzyć projekt biura z idealnym dostosowaniem światła. Zaufanie ekspertom podczas projektowania wnętrza sprawi, że unikniemy wielu błędów i zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Prawidłowe oświetlenie biurowe powinno zapewniać optymalną ilość światła, jednocześnie będąc energooszczędne. 

Normy określone prawnie

Zasady dotyczące zapewnienia odpowiedniego naświetlenia dla poszczególnych obowiązków zostały zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz z Polskimi Normami:

  • PN-EN 12665:2008 Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia.
  • PN-EN 12464-1:2011 Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach.

Wyglądają następująco: 

  • 200 lx- Segregowanie, kopiowanie
  • 500 lx- Pisanie ręczne, pisanie na maszynie, czytanie obsługiwanie klawiatury, przetwarzanie danych 
  • 500 lx- Stanowiska projektowania wspomagane komputerowo 
  • 500 lx- Sale posiedzeń i konferencyjne 

Ustawa dotycząca norm przewiduje jedynie natężenie światła, które jest jednym spośród wielu parametrów wpływających na efekt końcowy. Podczas projektowania i instalacji układu oświetleniowego, warto zwrócić uwagę również na rozkład poszczególnych elementów, kierunkowość światła, dobór barw i rodzaj żarówek. Dobrym sposobem na uzyskanie odpowiedniego naświetlenia przy jednoczesnej oszczędności i wykorzystaniu mniejszej ilości prądu jest instalacja oświetlenia biurowego LED, która pozwoli na zapewnienie warunków przewidzianych w ustawie przy niższym zużyciu prądu, co przełoży się na długoterminową oszczędność.